Sponzoring v beachi není ještě dostatečný, karta se ale obrací
Vrcholoví sportovci nepotřebují ke svým výkonům jen výbavu a hřiště. To jsou jen základy. I když je beachvolejbal z tohoto pohledu celkem nenáročný, hráči si neustále stěžují na nedostatek financí. A ne neprávem. Protože kromě plavek, dobrých slunečních brýlí a pronájmu kurtu na trénink si musí platit ještě spoustu dalších výdajů.
Trenér, fyzioterapeut, posilovna, další sportovní vybavení, náklady spojené s cestováním za mezinárodními turnaji, zimní příprava v zahraničí. A spoustu dalších menších částek. Ty si dokáží zaplatit jen ti nejlepší z nejlepších s pomocí získaných prize money. Jenže i mistři světa potřebují sponzory. Jak se ale financují sportovci, kteří na vrchol ještě nedosáhli?
Je to začarovaný kruh. Abych se dostal mezi nejlepší, musím obětovat veškerý čas a peníze pravidelné přípravě a tréninkům. Tím mi ale unikají peníze za práci či brigády. Snažím se tedy alespoň sehnat sponzora. Pro toho jsem ovšem nezajímavý, nemám přeci ještě žádné výsledky. A tak se finanční výpomoc pro mladé hráče shání od rodičů a známých. Co na tento začarovaný kruh říká odborník? „Pro zahájení spolupráce není vždy rozhodující, zda už má sportovec vytvořené jméno. Pro nás ani pro pole sportovního marketingu by nemělo velký smysl zaměřovat se výhradně na známé tváře. Musíme umět předvídat, někdy se to povede lépe, někdy méně. Ale z velké části se právě na mladé, dosud neznámé sportovce zaměřujeme,“ uvádí k problematice Eva Šťastná ze Sport Invest. V prvním až druhém roce se pak jedná z velké části pouze o investice do nového talentu. Tato investice se někdy vyplatí, někdy ne. „Ze začátku poskytujeme sportovci potřebné služby a zázemí, soustředíme se především na vytvoření jeho PR. A to se pak dobře zhodnotí v momentě prvního většího úspěchu,“ doplňuje Šťastná.
Beachvolejbal stoupl v očích sponzorů především s úspěchem českých hráček na olympiádě. V tu dobu se totiž také rozšířila základna jejich fanoušků a z diváků plážového volejbalu se ze dne na den vyloupla nová cílová skupina. A tak počet sponzorů u některých týmů pomalu roste. Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou mají přes 10 sponzorů, nedávnouv získaly velkého partnera ve značce Gambrinus ochucený, který s hráčkami připravuje celou svou kampaň. „Naše pozice ve vyjednávání o sponzorství a darech se díky olympiádě zásadně změnila. Díky dobrému výsledku a pozornosti medií jsme byly najednou o dost více vidět. To samozřejmě pomohlo tomu, aby si nás všimli i potenciální partneři,“ dodávají k tomu Kristýna Kolocová a Markéta Sluková.
Zásadním zlomem v získávání sponzorů pro celý reprezentační tým bylo navázání spolupráce s již zmíněnou sportovní marketingovou agenturou Sport Invest Group v polovině roku 2010. „První kontakt přišel ze strany děvčat, následovala řada osobních schůzek a po zanalyzování jejich potenciálu z pohledu sportovního, marketingového i osobnostního, a po zmonitorování reálných možností sponzoringu, které bychom jim mohli přivést s ohledem na tehdy ještě probíhající ekonomickou krizi, jsme se rozhodli pro spolupráci,“ říká Eva Šťastná ze Sport Invest. Do konce roku 2010 pomohla agentura páru dotáhnout generální partnerství se značkou Adidas, která na nich postavila část své komunikační kampaně. „V roce před Londýnem 2012 jsme se pak zaměřili na maximalizaci jejich PR a zároveň na jejich představování našim dlouhodobým i nově vytipovaným partnerům tak, abychom v době olympiády a především těsně po ní měli již plně připravenou půdu pro intenzívní jednání,“ dodává Šťastná.
Tak jako jsou hokej a fotbal známé pro sponzoring z oblasti pivovarnictví, prosazuje se v beachvolejbale trend stavebních společností. A nebo je to možná jen náhoda. Každopádně jedním z velkých sponzorů Kiki a Maki je společnost Metrostav. A Ideastav se stal dokonce nositelem jména jedné z největších beachvolejbalových lig v Česku.
„Hlavním záměrem Ideastav Cupu bylo od začátku propojit amatérské hráče beachvolejbalu s profesionály a umožnit jim změřit své síly s naší hráčskou elitou. Naše společnost však kromě beachvolejbalu podporuje i další sporty,“ tvrdí Jaroslav Samek z Ideastavu. „Nemyslím, že by beachvolejbal nebyl atraktivním pro sponzory a doufám, že díky stále rostoucí popularitě tohoto sportu, bude – po překonání současné ekonomické krize firem – nadšenců podporujících toto krásné sportovní odvětví přibývat.“
Milan Srb z Metrostavu vidí budoucnost plážového volejbalu také úspěšně. „Beachvolejbal, a v podání žen zvláště, je podle našeho názoru atraktivním sportem pro sponzoring. Pokud zde chybí větší zapojení firem, je to dáno spíše jejich nechutí v době ekonomické recese výrazněji měnit portfolio podporovaných aktivit a nemožností přispívat více odvětvím,“ tvrdí. „Sportovců využíváme na propagaci akcí pro veřejnost, jako jsou dny otevřených dveří na významných stavbách, i pro zpestření vnitrofiremních akcí, mezi než patří zejména sportovní hry zaměstnanců,“ uvedl k tématu Milan Srb.
Pozitivně naladěná je i Šťastná ze Sport Invest, ačkoli je zaměřena především na situaci okolo týmu Kolocová a Sluková. „V době razantních škrtů v marketingových rozpočtech firem napříč celým spektrem trhu můžeme být se současným zajištěním značky Kiki a Maki spokojeni. Nicméně dosaženou hranici finančního přínosu ani v této podobě nepovažujeme za definitivní a dál pokračujeme v rozběhnutých jednáních s dalšími partnery.“ Hráčky k tomu dodávají, že někteří partneři se jim ozývají sami, jiní je kontaktují přes Sport Invest. „V obou případech ale společně konzultujeme následný postup a vizi,“ tvrdí Kolocová se Slukovou.
O sponzoringu v beachi čtěte také v našem rozhovoru s Bobem Kufou.