MS U23 v polských Myslowicích

MS U23 v polských Myslowicích

Ondřej Vlček - úterý, 11. června 2013

Na turnaji za ČR startovaly hned tři páry a to Váňa – Trojan, Třešňáková – Pilátová a Gálová – Machová. První dvě zmiňovaná dua bohužel neprošla přes středeční kvalifikaci a s turnajem se tak bohužel musela rozloučit ještě dříve, než oficiálně začal.

Na turnaji za ČR startovaly hned tři páry: Váňa – Trojan, Třešňáková – Pilátová a Gálová – Machová. První dvě zmiňovaná dua bohužel neprošla přes středeční kvalifikaci a s turnajem se tak bohužel musela rozloučit ještě dříve, než oficiálně začal.


Gálová s Machovou měly jako jedenáctý nasazený pár turnaje jistotu hlavní soutěže, takže jejich boje odstartovaly ve čtvrtek ráno v základní skupině F. Do skupiny jim byly ve středečním losování přiřazeny týmy GER 2, RWA a ITA.


Z každé skupiny nově postupovaly tři ze čtyř týmů, takže českým reprezentantkám prakticky stačilo porazit Rwandu, která oproti beachvolejbalistkám z Evropy značně zaostává. S hráčkami jsme si ovšem dali jiný postupný cíl, a to zvítězit ve všech třech utkáních a vyhrát tak skupinu, což zajišťuje přímý postup do 2. kola vyřazovacích bojů.


Tento cíl se nepovedl, přestože k němu bylo velmi blízko. Němkám jsme podlehli 1:2 na sety  po několika nedůsledně zahraných míčích v polovině třetího setu. Z vedení 7:5 jsme se vlastními chybami, a to konkrétně zkaženým podáním a neagresivní hrou na ztrátu, dostali do nepříznivého stavu 7:10. Nepomohl ani oddechový čas a třetí set a s tím i celé utkání jsme i přes velkou bojovnost v závěru setu ztratili 13:15. V dalších dvou utkáních proti Rwandě a Itálii jsme suverénně zvítězili. Stejný scénář se opakoval i v sobotu, kdy Eliška s Adélou pokořily přemožitelky Třešňákové s Pilátovou z kvalifikace, kterými byly Kanaďanky číslo dvě, poměrem setů 2:0.


Slunná sobota pokračovala dalšími vyřazovacími boji druhého kola, kde na nás čekal nasazený pár číslo jedna v turnaji MS U23 – Polky (Paszek, Kociolek). Toto utkání bylo pro nás nejdůležitější, něco jako pro hokejisty čtvrtfinále. V případě neúspěchu bychom si totiž jeli na hotel sbalit kufry, a to jsme si opravdu nepřáli. Proto jsme společně zapracovali na taktické přípravě, jak polský pár porazit. Z videí předchozích polských utkání jsme detailně sledovali útočnou hru menší z Polek (Kociolek). Přestože často střídá kůly, ze kterých útočí, větší oblibu, razanci a cit pro technický úder má při úderu na pravou stranu. Tento fakt, spolu se záměrem odehrát koncovky setů přes polskou blokařku (Paszek), se vyplatil. Děvčata - Eli s Adél se postarala o senzaci, vyřadily domácí a nejvýše nasazený pár turnaje poměrem setů 2:0, a to na centrálním kurtu. Ten byl obklopen ze všech stran nemalými tribunami.  Vyhrát takto důležité první utkání na „centru“ proti „jedničkám“ turnaje, ještě před jejich domácím publikem, tomu říkám výkon. Navíc naše holky v tomto utkání začaly poměrně ustrašeně a první změna stran proběhla za nepříznivého stavu 2:5, pak ovšem začala spanilá jízda. Parádní nasazení našich reprezentantek, nebojácnost, dodržování taktiky a velká motivace vyhrát, slavila úspěch. Krom toho dvě parádně zvládnuté koncovky setů a to jak po psychické, tak i herní stránce. Spojení jmenovaných faktů přineslo výhru 2:0 a vystavená „STOPKA“ polskému favorizovanému páru.

 


V kole třetím jsme narazili na rakouský pár Plesiutsching – Schützenhöfer. Tentokrát byl taktický záměr také poměrně jasně daný, opírat se o náš kvalitní servis společně s dobrou a bezchybnou hrou na ztrátu. Ze soupeřek jsme si vybrali cíl, na který budou směřovat všechny podání a míče zadarmo, blokařku rakouského týmu. Její nejčastější dva útočné údery byly diagonální smeč a lob po lajně, díky tomu jsme věděli, jak tuto hráčku úspěšně bránit. Díky naší bezchybné hře a dodržování taktického záměru jsme mohli slavit postup do neděle a taky mezi nejlepší „čtyřku“ na SVĚTĚ.


Opět slunečná neděle začala brzkým vstáváním a před námi byl nelehký protivník na cestě do finále. Šlo o ještě lepší a výše nasazené Němky, než se kterými jsme prohráli v základní skupině. Náš soupeř byl v tomto utkání jasným favoritem a toho jsme si byli dobře vědomi. Chtěli jsme překvapit bojovností, riskantním servisem a spoléhat na dobrý příjem se strojovou ztrátou, ale to vše bohužel předváděl jen náš soupeř a my v tomto utkání selhali 0:2 na sety.


Náš finální zápas na turnaji byl boj o bronzovou medaili. To byl náš poslední a tak trochu vysněný cíl na turnaji. Utkání o 3. místo bylo na programu od 13h na centrálním kurtu, to vše za neskutečného „pařáku“. Našimi soupeřkami byly Kanaďanky, které v boji o finále podlehly Brazilkám 1:2 a to 21:23 v tiebreaku. Právě tento dlouhý předchozí zápas našeho protivníka měl spolu s připravenou taktikou slavit úspěch v tomto utkání. Tentokrát naše děvčata hrála na polařku kanadského týmu hrající na „handě“, která měla v útočném repertoáru především razantní útok do diagonály a lob po lajně, tu a tam svou útočnou hru proložila katem. Tento fakt měl usnadnit obrannou práci našeho páru a spolu s dobrým servisem a pokud možno jistou „ztrátou“ zajistit medailový úspěch. První set jsme slavili úspěch, druhý bohužel nikoliv, ale v setu rozhodujícím, za stavu 14:14 v tiebreaku, jsem byl přesvědčen, že i tuto koncovku, stejně jako mnoho předchozích, zvládneme a získáme bronz. Bohužel opak byl pravdou. Naše reprezentantky sice z kurtu odešly s pláčem, který ztělesňoval velké zklamání z prohry o bronz, ale já bych Elišce s Adélou chtěl ještě jednou touto cestou z postu trenéra poděkovat za krásné čtyři hrací dny, ve kterých naše děvčata předváděla skvělé výkony a dotáhla to až mezi nejlepší čtveřici týmů na MS.


Před námi se na stupních umístily zlaté Němky - Bieneck-Schneider, stříbrné byly Brazilky Eduarda (14 let, r. n. 1998) - Thais a bronzový byl pár z Kanady Pischke - Humana-Paredes.
Co dalšího se odehrálo na tomto turnaji, se dozvíte v přístím článku, který bude zaměřen na aktuální beachvolejbalové herní trendy.


Jinak na turnaji bojovali o cenné kovy samozřejmě i muži, taktéž v kategorii do 23 let a pořadí na stupních vítězů skončilo takto:
1. Kantor-Losiak POL
2. Vitor Felipe-Márcio Gaudie BRA
3. Petutschnig-Winter AUT


Ondřej Vlček
(reprezentační trenér mládeže)

 


 

Generální partner

Stample!

Beach Service finančně podporují:

Praha 10 Praha MŠMT Městský obvod Plzeň 4 Město Benešov Pardubice

Partneři a sponzoři

Národní sportovní agentura Pražský volejbalový svaz Birell Plzeňský Prazdroj Koktejl S-Centrum Benešov STAVOKA Hradec Králové, a. s.
Gymnázium Pardubice Mozartova HIKO SPORT Plzeň pro sport GALA KMOTRA Hanka Mochov Kudy z nudy